ASUSTOR AS3102T – test wydajnego Nasa - Test

02
Darius

NAS (ang. Network-Attached Storage – magazyn podłączony do sieci) to pamięć masowa, którą podłącza  się - zazwyczaj za pomocą kabla Ethernet - bezpośrednio do sieci komputerowej (przeważnie LAN, czyli lokalnej, np. domowej lub firmowej). Jest ona przystosowana zarówno od strony sprzętowej, jak i programowej, do zapewnienia sprawnego dostępu do zgromadzonych na niej danych w sieciach z niemalże każdego miejsca na ziemi. - Wikipedia

Na wstępie pozwoliłem sobie przytoczyć wikipediową definicję Nasa, tak, aby mniej zaawansowani użytkownicy mieli, choć kapkę informacji o tym, czym jest dzisiaj recenzowany sprzęt. W skrócie sieciowym magazynem danych, do których możemy mieć dostęp wszędzie, gdzie sięga internet.

Specyfikacja:

Procesor: Intel® Celeron® N3050 1.6GHz Dual-Core
Pamięć RAM: 2GB DDR3L RAM
Ilość dysków: 2 x 3,5" SATA3 
Interfejsy sieciowe: 1 x Gigabit RJ-45 Ethernet
Złącza dodatkowe: 2 x USB 3.0
Wyjście wideo: HDMI 1.4b x 1
Wentylator systemowy: 70mm x 1
Wymiary urządzenia (wys x szer. x gł.) [mm]: 165 x 102 x 218
Waga urządzenia [kg]: 1,17
Poziom hałasu praca [dB]: 18,6
Pobór mocy (praca/hibernacja/uśpienie) [W]: 13,7 / 7,47 / 0,69
Gwarancja [m-c]: 36 lub 48 (z EPA Care Pack)
System operacyjny: ADM
Dostępne tryby RAID: Single disk, JBOD, RAID 0, RAID 1
Maksymalna ilość obsługiwanych kamer IP (Surveillance Center): 16 (4 licencje bezpłatne)
Max. ilość użytkowników: 4096
Max. ilość grup: 512
Max. ilość połączeń: 512
Max. ilość folderów: 512
Max. ilość iSCSI Target/LUN: 256
SMB Zapis / Odczyt [MB/sek]: 256
Szyfrowanie: AES-256

Na pierwszy rzut oka podzespoły zastosowane w tej konstrukcji nie robią wrażenia, czy muszą? Nie bo będziemy wykorzystywać jego przestrzeń do magazynowania filmów, zdjęć i gier zakupionych bez zabezpieczeń DRM. AS3102T napędza układ Intel Celeron N3050, wykonano go w procesie technologicznym 14nm, pracuje z częstotliwością 1.6Ghz. Do tego otrzymujemy 4 GB pamięci DDR3L i oczywiście 2 dyski - w naszym przypadku były to WD Red.

Dyski w zależności od naszej woli mogą działać w różnych systemach RAID: pojedynczy dysk, RAID 0, RAID 1 oraz JBOD.  Na pewno wielu z was nie wie, co to jest ten RAID, dlatego z pomocą wikipedii już tłumaczę:

- pojedynczy dysk – każdy dysk pokazywany jest osobno.

- RAID 0 - polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny. Powstała w ten sposób przestrzeń ma rozmiar taki jak N × rozmiar najmniejszego z dysków, gdzie „N” oznacza liczbę dysków. Dane są przeplecione pomiędzy dyskami. Dzięki temu uzyskuje się znaczne przyspieszenie operacji zapisu i odczytu ze względu na równoległe wykonywanie operacji na wszystkich dyskach w macierzy. Warunkiem uzyskania takiego przyspieszenia jest operowanie na blokach danych lub sekwencjach bloków danych większych niż pojedynczy blok danych macierzy RAID 0.

- RAID 1 - Polega na replikacji pracy dwóch lub więcej dysków fizycznych. Powstała przestrzeń ma rozmiar najmniejszego nośnika. RAID 1 jest zwany również lustrzanym (ang. mirroring).

- JBOD - to połączenie dysków twardych bez wykorzystania technologii RAID. JBOD, w przeciwieństwie do RAID, nie daje korzyści w postaci przyspieszenia operacji zapisu/odczytu czy zwiększenia bezpieczeństwa danych. JBOD jest zwykłą półką na dyski (macierzą dyskową), które są bezpośrednio widoczne przez systemy komputerowe bez pośrednictwa specjalnego kontrolera RAID, zarządzającego dostępem do dysków. Zazwyczaj dyski przyłączane są za pomocą osobnego lub osobnych kontrolerów SCSI.

Do czego?

AS3102T można użyć do wielu rzeczy np. do archiwizowania filmów, zdjęć, gier, nagrań z wakacji, dokumentów firmowych. Oprócz tego dochodzi obsługa jednoczesna obsługa aż 16 kamer. Z połączenia z NAS-em może cieszyć się duża pula użytkowników: 4096 zgrupowanych w 512 zespołach.

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Nie każdy NAS jest tak zgrabny jak AS3102T. Za sprawą jego niewielkich rozmiarów i całkiem przemyślanego designu nadaje się nawet do postawienia w salonie, przy naszym domowym centrum rozrywki czy nawet w gabinecie szefa.

W przednim panelu do dyspozycji otrzymujemy port USB 3.0 oraz cztery diody informujące o działaniu dysków, sieci, energii. Nie ma włącznika ten pojawił się na tylnej części urządzenia.

Na tyłach czekają na nas dwa porty UBS 3.0, jeden HDMI, wejście dla kabla ethernetowego i źródła zasilania, a także wcześniej wspomniany przeze mnie włącznik

W środku natomiast znajdziemy dwie szyny na dyski. Ich montaż jest banalny wystarczy wsunąć i przykręcić śrubkami. 

Ale jak to działa?

Pierwszą i najważniejszą czynnością będzie montaż dysków. Najlepiej, gdyby były to te same modele. Czyli jeżeli decydujemy się na jeden konkrety model, drugi powinien być taki sam. W innym przypadku mogą wystąpić problemy.

Kilka sposobów komunikacji

ASUSTOR Control Center to system dzięki, któremu w łatwy sposób z poziomu przeglądarki uda nam się połączyć z naszym urządzeniem. Wystarczy w przeglądarce wpisać odpowiedni adres i gotowe.
Jeżeli znamy adres IP urządzenia możemy pominąć krok z ASUSTOR Control Center i przejść od razu do strony www. Takie rozwiązanie funkcjonuje przy wielu popularnych routerach. Jeżeli należymy do grona osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą, możemy spróbować wykorzystać aplikację mobilną Aimastera.

Idźmy dalej

Kiedy już przebrniemy przez proces konfiguracji, naszym oczom ukaże się menu główne, w którym mamy dostęp do wszystkich aplikacji i centrum zarządzania NAS-em.

Access Control – odpowiedzialny jest za przyznawanie dostępu dla określonej grupy użytkowników. To tutaj tak naprawdę decydujemy o tym kto i co może na naszym NAS-ie robić.

Activity Monitor -  pokazuje, jak mocno wykorzystywany jest procesor, pamięć RAM, nasza sieć oraz które porty są wykorzystywane. Jakby tego było mało, znajdziemy tu informacje, jak mocno obciążone są dyski, i które procesy zjadają najwięcej mocy obliczeniowej.

App Central – to tak naprawdę sklep, w którym za darmo możemy pobrać różne przydatne aplikacje. Jest ich całkiem sporo, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Storage Manager – to aplikacja, która zarządza konfiguracją partycji dysków. Np. możemy ustawić protokół

iSCSI z LUN - za sprawą tego każdy podłączony do NAS-a użytkownik będzie widział naszego Asustora jako dysk sieciowy.

System Info – nie trudno się domyślić, że właśnie tu znajdziemy wszystkie informacje o naszym urządzeniu.

Nasz NAS może być domowym centrum rozrywki. W tym celu producent wyposażył go w kilka aplikacji, takich jak: ASUSTOR Portal, XBMC, Kodi, LooksGood, SoundsGood, Photo Gallery, iTunes Server oraz UPnP AV Multimedia Server. Za ich sprawą możemy przeglądać nasze zapasy w każdym miejscu w domu i nie tylko. Bezpieczeństwo jest bardzo istotne, dlatego też wszystkie pliki znajdujące się w pamięci dysków są szyfrowane AES-256. Oprócz tego urządzenie posiada certyfikat VMware, Citrix i Hyper-V Ready.

Testy

Nasza metodologia testowa polegała na sprawdzeniu kilku najważniejszych elementów całego NAS-a, w tym kluczowego elementu, czyli dysków.

Szybkość zapisu dysków

RAID 0

RAID 1

Prądożerny potwór?

Przy podłączonych dwóch dyskach:

- W spoczynku: 14 W

- W stresie: 21 W

 

Średni czas odpowiedzi

Sprawdziliśmy też, jak szybko dyski odpowiadają na zapytania.

- Dwa dyski w Raid 1: 0,23ms

- Dwa dyski w Raid 0: 0,22ms

Wyniki, jak na ten przedział cenowy, są znakomite.

 

Kopiowanie danych

Sprawdziliśmy też, jakie maksymalne  transfery możemy uzyskać przy kopiowaniu plików.

Kopiowanie jednego pliku o pojemności 10 GB:

- odczyt z dysku i zapisu na innym: 110 MB/s

- odczyt z innego dysku i zapisu na badanym: 65 MB/s

Wyniki bardzo zbliżone do tego co na swojej stronie podał producent. 

Protokół FTP

Wydajność testowanego NAS’a dodatkowo sprawdziliśmy przy kopiowaniu plików wykorzystując protokół FTP. Podłączony był jeden klient

- Download wynosił około 107 MB/s

- Upload około 103 MB/s

Podsumowanie

 

 

ASUSTOR AS3102T to świetny nas - zużywa mało prądu, jest prosty w obsłudze, posiada porty USB 3.0, 3-letnią gwarancje, ogromną ilość przydatnych aplikacji i bardzo przystępny design. Cena mogłaby być niższa, ale i tak w tym przedziale cenowym wypada nieźle.

 

  • Plusy
  • Przystępny design
  • Jest bardzo wydajny
  • Jest wszechstronny
  • Super cichy
  • Przyzwoita cena
  • Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie
  • Minusy
  • Przycisk Power jest schowany
  • Nie ma możliwości rozbudowy pamięci RAM
  • Niektóre aplikacje czasami lubią Crashować
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]